Jak ubierać się jak goth? Kompletny przewodnik

Zastanawiasz się, jak ubierać się jak gotka? Szukasz szczegółowych porad, jak to zrobić krok po kroku? A może jesteś gimnazjalistką lub licealistką i chciałabyś wypróbować kilka gotyckich ubrań ? 


Jesteś we właściwym miejscu. Nasz zespół interesuje się tym tematem. Mamy duży katalog ponad 200 produktów dotyczących mody gotyckiej, z przyjemnością odpowiemy na twoje pytania. 😊

Rzeczywiście, co roku tysiące kobiet chce wiedzieć, jak to zrobić.

Ubieranie się jak gotka wymaga starannego wyboru stylu, a następnie znalezienia ciemnych ubrań, które naprawdę do ciebie pasują. Podstawowe stroje dla kobiet to: czarne i romantyczne sukienki gotyckie, buty na platformie i biżuteria gotycka.

W tym artykule dowiesz się: 

 • Wymagań, aby mieć prawdziwy gotycki styl ubierania
 • Różnych stylów gotyckich
 • Kompletny przewodnik dla kobiet, który krok po kroku pokaże, jak ubierać się w stylu gotyckim

Po przeczytaniu będziesz mieć wszystkie klucze do stworzenia prawdziwego gotyckiego stylu na miarę.

Zaczynajmy!

Femme gothique dans la rue

Przed zagłębieniem się w temat, konieczne jest zastanowienie się nad najczęstszymi powodami, które skłaniają ludzi do przekształcenia się w modę gotycką. To pomoże ci wybrać najlepszy styl, który ci odpowiada.

Dlaczego gotycy mają taki styl? Co trzeba wiedzieć

Na początek trzeba zrozumieć, że zwolennicy ruchu gotyckiego mają własną, odmienną wizję świata. Żyją często w unikalny sposób. Bogactwo kultury gotyckiej czyni ich ludziami zasadniczo różnymi od mas. I to uzasadnia ich styl.

Gotycy często wybierają czarne ubrania z romantyczną, wiktoriańską, cyber gotycką itd. estetyką, ponieważ pozwala im to wyrazić, kim są naprawdę w głębi duszy. 

Śmierć, smutek i ciemność są ważnymi tematami, których nie należy ukrywać. Chodzi również o dostrzeganie piękna we wszystkim, nawet w ciemnych stronach życia. 

Dlatego gotycy mają ten styl, ponieważ pozwala im on wyrażać to, kim są w środku poprzez gotyckie ubrania.

Un homme et une femme gothique

Różne rodziny stylów gotyckich

Zobaczyliśmy, dlaczego niektóre osoby przyjmują gotycki styl ubierania się. Teraz odkryjesz różne gałęzie mody gotyckiej.Jest ich wiele. Może jedna z nich cię uwiedzie! Oto 6 najbardziej znanych kategorii.

1. Batcave

Na początku, Batcave był klubem nocnym w Londynie. Było to miejsce spotkań pierwszych gotyków, gdzie słuchano rocka. Batcave to także gatunek muzyczny o tej samej nazwie. 🦇

Jest uważany za pierwszy styl gotycki, jaki kiedykolwiek istniał. Charakteryzuje się wyglądem, w którym dominuje czarny kolor. Oto kilka cech tego stylu:

 • Ekstrawaganckie fryzury (grzebienie, kolorowe farby)
 • Dużo makijażu dla obu płci
 • Luźne, podarte, zniszczone ubrania
 • Obcisłe spodnie
 • Wiele kolczyków i tatuaży

gothique romantique

2. Gotyk romantyczny

Styl gotycki romantyczny inspirowany jest romantyzmem XIX wieku i modą tamtego okresu. Romantyczni gotycy często noszą czarne ubrania w stylu wiktoriańskim. Oto najczęstsze elementy ubioru:

 • Długa czarna suknia z koronkami
 • Ubrania zdobione licznymi motywami estetycznymi
 • Kapelusze
 • Parasole
 • Korsety z koronkami
 • Eleganckie fryzury inspirowane arystokracją

3. Gotyk średniowieczny

Gotycy średniowieczni noszą ubrania i biżuterię, które są imitacjami średniowiecznych. Często można zauważyć wpływy pogańskie, które tworzą bardzo oryginalny styl. Można często zobaczyć:

 • Średniowieczne sukienki gotyckie
 • Duże kaptury
 • Średniowieczne ozdoby
 • Biżuteria z dawnych czasów

4. Cyber gothic

Ruch cybergoth to szczególny styl. Rzeczywiście, jest to mieszanka różnych stylów i jego kategoryzacja jest przedmiotem debat. Można powiedzieć, że inspirowany jest cyberpunk, raver i gotykiem. Tym samym cyber gotycy lubią techno i inną muzykę tego rodzaju. Ubrania mają na celu stworzenie futurystycznego efektu. Oto, co często można znaleźć u cyber gotyków:

 • Kolorowe ubrania
 • Kolorowe i nietypowe fryzury (syntetyczne dredy)
 • Androgynia (mała różnica wizualna między mężczyznami a kobietami)
 • Akcesoria inspirowane science fiction
 • Fluorescencyjne materiały i akcesoria

5. Gotyk metalowy

Tutaj również jest to przedmiotem debaty. Uważaj, aby nie mylić metalowców z gotykami. Jednak wśród gotyków są amatorzy metalu, którzy inspirują się nim w swoim ubiorze. To rzadki styl, ale istnieje. W ten sposób gotyk metalowcy mogą inspirować się makijażem metalowców i ich akcesoriami. 

6. Gotyk Lolita

Styl gotyk lolita to sposób ubierania się inspirowany Japonią i mangą. Często wybierany przez kobiety, był to powszechny styl na ulicach Tokio, który później rozpowszechnił się na cały świat. 
Prawda jest taka, że styl gotyk lolita jest jedną z gałęzi stylu lolita. Oto, co najczęściej można znaleźć u gotyk Lolita:

 • Puszyste sukienki i spódnice
 • Halki
 • Headdress (ozdoby na głowę)
 • Mini spódniczki
 • Sztuczne kwiaty
 • Parasole
femme gothique heures et allongée


Jak znaleźć swój gotycki styl: podstawy dla gotki

Teraz znasz różne nurty mody gotyckiej. To będzie przydatne, aby przyjąć kobiecą modę gotycką, która najlepiej do ciebie pasuje. Oczywiście, twój wybór zależy od twojego gustu. Ważne jest, aby mieć pomysł, jak stworzyć gotycki styl. Tutaj odkryjesz podstawy, aby lepiej zrozumieć, co to znaczy być gotką. 

1. Zainteresuj się kulturą gotycką

Pierwszy krok jest najważniejszy. Jeśli jeszcze nie jesteś częścią ruchu gotyckiego, musisz dowiedzieć się więcej. Nie ma tu innej drogi. Kultura gotycka jest bardzo bogata w niuanse i niespodzianki. Odkrywaj filmy, muzykę i literaturę związane z gotyckim światem.

2. Daj sobie czas

Przed wyborem swojego stylu, konieczne jest, abyś dała sobie czas. Ważne jest, abyś dobrze wybrała styl, który najlepiej do ciebie pasuje. 

Jeśli nie identyfikujesz się z wartościami i kodem ubioru gotyckiego w jednym z różnych stylów gotyckich, możesz stworzyć własny, inspirując się tym, co lubisz najbardziej. 

Ubieraj się w stylu gotyckim stopniowo, to najlepszy sposób, aby mieć pewność na dłuższą metę. 

3. Wybierz swój styl

Jak widzieliśmy wcześniej, moda gotycka obejmuje wiele różnych kategorii. Spróbuj dowiedzieć się, czy jesteś bardziej lolita czy batcave? A może cyber gotyk? Oczywiście, nie musisz ograniczać się do jednego konkretnego stylu. Postaraj się jednak jak najlepiej poznać swoje preferencje, aby lepiej wybierać ubrania w przyszłości. 

femme gothique dans de la fumée rose


Jak ubierać się jak gotka: Kompletny przewodnik

Przechodzimy teraz do sedna sprawy. Właśnie poznaliśmy podstawy wchodzenia w modę gotycką. Skupmy się teraz na konkretnych przypadkach, które krok po kroku pokażą, jak ubierać się jak gotka.Jakie ubrania nosić? Czy powinno się mieć specyficzną biżuterię?Zobaczysz, że to nie jest trudne. To, co omówimy poniżej, rozwieje twoje wątpliwości.

1. Noś czarną sukienkę lub spódnicę gotycką

A. Znajdź ciemną sukienkę

Kiedy kobieta chce stać się gotką, sukienka jest prawdopodobnie najważniejszym elementem. Jest to duży strój, który zakrywa dużą część ciała, co jest idealne na zimę i chłodniejsze dni. Będzie ona podstawą twojego stylu. Istnieje wiele różnych stylów sukienek w różnych kolorach, sukienka lolita, romantyczna, średniowieczna i wiele innych. To ubranie będzie doskonałym wyrazem twojej osobowości, i to głównie dzięki niej będzie wiadomo, czy jesteś gotką, ponieważ każda sukienka jest wyjątkowa.

Oczywiście, jeśli nie jesteś fanem sukienek, możesz wybrać gotyckie spodnie.

B. Wybierz spódnicę, która ci odpowiada

Jest gorąco i nie chcesz nosić sukienki? Wiedz, że gotyckie spódnice są doskonałym zamiennikiem sukienek. Istnieje wiele modeli gotyckich spódnic, które nadadzą twojemu stylowi dużo osobowości i zaangażowania. Niezależnie od tego, czy są to czarne gotyckie spódnice, w kratkę czy asymetryczne, dają ci szeroki wybór, jak ubierać się w stylu gotyckim.Każdy styl ma swoje własne znaczenie.


2. Noś buty, które do ciebie pasują

Aby kontynuować ubieranie się jak gotka, ważne jest, aby mieć buty gotyckie. Rzeczywiście, buty to coś, co nosimy na co dzień. Aby dopełnić swój styl, najlepiej mieć buty na platformie, botki lub gotyckie szpilki, które stworzą harmonię z całym strojem! Ważne jest, aby wybrać model, w którym czujesz się dobrze. 

3. Biżuteria: detal, który robi różnicę

Teraz, kiedy masz już pojęcie, jakie ubrania wybrać, aby ubierać się jak gotka, czas pomyśleć o biżuterii.  Jest ona wyjątkowa i dodaje piękna, które nie pozostawia obojętnym. Czy są to pierścionki z czaszkami, naszyjniki, kolczyki czy piercingi, wszystkie one uzupełniają strój i dodają twojemu stylowi subtelności. Wybierz biżuterię gotycką, która do ciebie pasuje 100%. Dbaj o to, aby ozdabiać swoje palce, uszy, szyję i inne części ciała z troską. 

4. Znajdź fryzurę w stylu gotyckim

W pierwszej kolejności zalecamy poszukiwanie przykładów gotyckich fryzur w Internecie. Znajdziesz tam wiele zdjęć, które mogą pomóc ci dokonać wyboru. Wybierz te, które najbardziej ci się podobają i zainspiruj się nimi. Każda osoba jest jednak inna, a fryzura, która pasuje jednej osobie, może nie pasować innej. Dlatego ważne jest, aby dokładnie powiedzieć fryzjerowi, czego chcesz, i jak dostosować to do siebie. W ten sposób uzyskasz perfekcyjną fryzurę w stylu gotyckim.

femme gothique maquilée

5. Makijaż: to, co robi różnicę

Używanie makijażu pozwala nadać twojej twarzy odpowiedni ton. Istnieje wiele subtelności makijażu gotyckiego, ale oto główne. Jakie są podstawy makijażu gotyckiego? 
Po pierwsze, nałóż biały podkład, który nada twojej skórze bardziej bladego wyglądu. Następnie nałóż wiśniową lub czarną szminkę na usta, aby stworzyć kontrast z bielą twojej skóry. Potem użyj eyelinera, aby stworzyć głębszy i bardziej tajemniczy wygląd. 

Makijaż gotycki można również łączyć z lakierem do paznokci.

6. Akcesoria, aby dodać elegancji

I oto ostatni akcent! Teraz, gdy wiesz, jak ubierać się jak gotka od A do Z, możesz rozszerzyć swój styl na akcesoria. Tak więc pluszaki, torby, przypinki czy portfele będą idealne, abyś miała gotycki styl w każdej sytuacji na co dzień.

 

Niezbędny dodatek, aby w pełni ubierać się jak gotka

W tym artykule poruszyliśmy wiele tematów. Zaczęliśmy od wprowadzenia do tematu. Dowiedziałaś się, dlaczego gotycy mają ten styl i jakie są różne style gotyckie. Następnie zrozumiałaś wymagania stylu gotyckiego i jak się ubierać w ten sposób krok po kroku. Teraz ten temat nie ma dla ciebie żadnych tajemnic!

Następnym razem, gdy będziesz szukać ubrania do swojej garderoby, będziesz mieć znacznie mniej trudności z wyborem i będziesz mieć głębokie powody, aby ubierać się w ten sposób.

Niezależnie od tego, czy są to sukienki, spódnice, biżuteria itp. Teraz wiesz, że moda gotycka daje ci szeroki wybór do stworzenia idealnego kodeksu ubioru.

Jeśli nadal czytasz te linijki, prawdopodobnie interesujesz się światem gotyckiej mody dla kobiet. To właśnie oferujemy w naszym sklepie w 100% poświęconym modzie gotyckiej.Może Ci się również spodobać

Ostatnie artykuły