Dlaczego Gothiki ubierają się na czarno?

Zastanawiasz się dlaczego gotycy ubierają się na czarno? Fascynuje Cię czarny kolor i chciałbyś dostosować ten styl? A może zaintrygowało Cię, gdy zobaczyłeś gotyka ubranego całkowicie na czarno?

Zespół sklepu jest pasjonatami ruchu gotyckiego. Mamy ekspertów od odzieży gotyckiej. Miliony gotów na całym świecie ubierają się na czarno, a my wyjaśnimy Ci krok po kroku, dlaczego tak jest. 😊

Gotycy ubierają się na czarno, ponieważ ten kolor reprezentuje marność życia. Pozwala zobaczyć śmierć taką, jaka jest. Gotycy wybierają kolor czarny, ponieważ przypomina on smutek, melancholię i noc. To ten odcień najlepiej ukazuje ich stan ducha.

W tym artykule dowiesz się:

  • Rzeczywistego znaczenia koloru czarnego i dlaczego gotycy go przyjmują
  • Wielu wpływów kulturowych i muzycznych, które doprowadziły ich do tego wyboru

Po przeczytaniu tego artykułu, powód, dla którego gotycy ubierają się na czarno, nie będzie już dla Ciebie żadną tajemnicą!

Bez zbędnych ceregieli, odkryjmy to bez dalszej zwłoki!

 Czworo gotów ubranych na czarno. Mężczyźni i kobiety

Zanim przejdziemy do sedna sprawy, musimy zastanowić się, kim są ludzie, którzy wybierają ubieranie się na czarno i jaka jest ich natura.

Jak nazywają się osoby, które ubierają się na czarno?

Domyśliłeś się, że gdy mówimy o osobach ubranych na czarno i które lubią nosić, od razu myślimy o gotykach. Chociaż istnieje wiele stylów ubioru, w których ten kolor dominuje. 

Pierwsza myśl, która przychodzi nam do głowy, to nasi przyjaciele gotycy. Kiedy mówimy o modzie gotyckiej, szybko zauważamy, że definicja jest dość niejasna. Większość ludzi, którzy nie znają tego ruchu, myśli o: osobie, która decyduje się na ubieranie, ponieważ ma mroczne myśli. I to wszystko. Zobaczymy później, że to nie jest takie proste.

 

Kim jest gotyk

Kim jest gotyk?

Krótka definicja gotyka

To szeroki temat. Ale mówiąc krótko, gotyk to osoba, która przyjmuje specyficzny styl muzyczny, który pojawił się w latach 80-tych w Anglii. Możemy wymienić najbardziej znanych: The Cure, Bauhaus, Siouxsie. Oraz późniejszych artystów, takich jak Marilyn Manson, Nine Inch Nails i inni. 

Co więcej, trzeba pamiętać, że zanim stał się stylem ubioru, jest to stan ducha. Jest to ruch bardzo bogaty w kulturę, zwłaszcza literaturę, filozofię, muzykę, kino, romantyzm, poezję i mitologię fantastyczną. 

Są to osoby bardzo otwarte, które są bardzo otwarte na wiele tematów. Jedną z cech stanu ducha gotyka jest zdolność do dostrzegania piękna we wszystkim, nawet w śmierci, mrocznych tematach, cierpieniu itp. 🦇

Oczywiście, gotyk wyróżnia się swoim unikalnym stylem ubioru i estetyką własną. W idei, styl ubioru jest kontynuacją stanu ducha, to nie ubranie czyni gotyka, ale gotycki stan ducha czyni ubranie. Przyjmują również prowokujący i oryginalny makijaż oraz fryzury, które nie pozostawiają nikogo obojętnym.

Dlatego każdy gotyk jest inny od innego. Ich ubrania, biżuteria, akcesoria są wybierane starannie i mają szczególne znaczenie symboliczne. Mają odwagę iść pod prąd, i nie przejmują się opinią innych, najważniejsze jest bycie autentycznym. Ich unikalna osobowość, często popycha ich do zamiłowania do samotności. Nie boją się być marginalizowani przez społeczeństwo, wręcz przeciwnie.

Stereotypy na temat gotyków

Gotycy również mają swoje uprzedzenia i stereotypy. Oto kilka z nich:

  • Gotycy są dziwni
  • Myślą tylko o przyciąganiu uwagi
  • Wszyscy wyglądają tak samo
  • Gotycy są samobójczy i depresyjni
  • Wszyscy gotycy są satanistami

I na koniec... 

  • Gotycy są ubrani tylko na czarno

I tak, chociaż gotycy lubią nosić ubrania w kolorze czarnym, trzeba wiedzieć, że to nie jest jedyny kolor, który noszą!

 

gotyk od tyłu otoczony mroczną atmosferą

Znaczenia koloru czarnego w modzie gotyckiej: Wszystko, co musisz wiedzieć

Wcześniej widzieliśmy, że osoby, które najczęściej wybierają kolor czarny, to gotycy. To kolor, który im odpowiada. Pytanie, które się teraz nasuwa, to znaczenie tego koloru i głębokie znaczenie czerni. Dlaczego czerń jest tak popularna wśród gotyków? Odpowiemy na to pytanie w 6 punktach.

1. Czarne ubrania: symbol śmierci

Na początek jedno z symbolicznych znaczeń czerni to śmierć i żałoba. Rzeczywiście, jeśli zapytamy wiele osób, z czym kojarzy im się kolor czarny, to termin ten pojawi się często. Czerń to kolor żałoby na pogrzebach, kosiarza, który zabiera dusze, ciemność, nicość, ciemności, są one również pełne czerni. Noszenie ubrania gotyckie w tym kolorze oznacza, że czujemy się komfortowo z tymi konceptami i fascynuje nas śmierć. 


2. Kolor cierpienia

Następnie, czerń może również oznaczać cierpienie i nieszczęście. To kolor, który doskonale reprezentuje stan duszy pełen cierpienia. Cierpiący, który woli pozostać sam w ciemności ze swoim bólem, jest doskonałą metaforą zrozumienia związku między cierpieniem a czernią.

3. Ciemne ubrania: metafora melancholii i rozpaczy

Niezależnie od tego, czy mówimy o niemieckim romantyzmie XIX wieku, czy stylu wiktoriańskim, melancholia i rozpacz są wszechobecne. Nie jest to jedyna tematyka tych ruchów myślowych, ale wciąż jest obecna. Gdybyśmy mieli przypisać kolor smutkowi, większość ludzi odpowiedziałaby, że czarny. To logiczne, kiedy czujemy negatywne emocje, widzimy świat bardziej ponuro. Jesteśmy bardziej skłonni nie dostrzegać kolorów życia, ale jego ciemniejszych aspektów.

Niemniej jednak to tylko jedno z znaczeń, nie wszyscy gotycy są smutni i depresyjni.

Dwóch gotów stojących naprzeciwko siebie w nocy

4. Ciemne ubrania: symbol nocy

Ponadto, większość gotyków uwielbia żyć nocą. Kiedy słońce zachodzi, a nie ma pełni księżyca, panuje całkowita ciemność. Tak więc, czarny jest symbolem ciemnej nocy. Noszenie ciemnych ubrań pozwala na stworzenie harmonii z preferencjami i sposobem ubierania się. Ten, kto lubi żyć, gdy wszyscy inni śpią, wybierze czarny, aby najlepiej reprezentować swoje idee. 🌙

5. Kolor antychrześcijański

Podczas kluczowych momentów życia chrześcijanina, ubiera się na biało. Czy to podczas chrztu, czy komunii, osoby te są ubrane w jasne ubrania. Logiczne podejście antychrześcijańskie polega więc na odwróceniu tych kolorów, aby pokazać, że jest się całkowicie przeciwnym tej religii. Niemniej jednak, ruch gotycki ma wiele różnych poglądów na te kwestie (agnostyczny, ateistyczny, chrześcijański, satanistyczny i inne). Tak więc czerń ma znaczenie antychrześcijańskie tylko w mniejszości przypadków. 

6. Czarny, aby dostrzegać piękno we wszystkim

Na koniec, widzieliśmy w powyższych punktach, że czerń ma znaczenia  związane z ciemnymi rzeczami. Ale to nie zawsze tak jest. Dodajmy trochę niuansu. 

Jednym z najważniejszych symbolicznych znaczeń czerni jest dostrzeganie piękna we wszystkim. Czy to w smutku, śmierci, nocy itp. Noszenie czarnych ubrań symbolizuje akceptację rzeczy takimi, jakie są, i zdolność do ich kochania. Noszenie tego koloru jest aktem odwagi i autentyczności, na który niewiele osób się odważy. 🌹

 

Kobieta gotycka słuchająca muzyki

Wpływy muzyczne: ciemne ubrania

Teraz wiesz, jakie są znaczenia koloru czarnego w modzie gotyckiej i co one oznaczają. Teraz przyjrzymy się licznym wpływom muzycznym, które skłoniły gotycy do wyboru tej tonacji kolorystycznej. Oto kilka przykładów. 🎵

Marilyn Manson: mroczny wygląd

Nie trzeba go przedstawiać, Marilyn Manson to ikoniczna postać kultury gotyckiej. Ma swój własny sposób ubierania się, w którym można zauważyć silną obecność koloru czarnego. Przy tak wielkiej sławie jak Marilyn Manson, można zauważyć, że wiele osób się nim inspiruje zwłaszcza w ubiorze, a więc nosząc czerń.

Dark Wave: mroczne myśli i czarne ubrania

Przyjrzyjmy się całemu ruchowi muzycznemu. DarkWave to gatunek muzyczny, który pojawił się w latach 70., ściśle związany z ruchem gotyckim. Pojawił się niemal równocześnie z NewWave. Muzyka tego gatunku zawiera wiele tekstów dotyczących introspekcji i mrocznych myśli. Dlatego artyści tego ruchu muzycznego ubierali się wyłącznie na czarno, co skłoniło ich fanów do tego samego.

zdjęcie vintage zespołu gotyckiego The Cure

The Cure: ciemny styl ubioru

The Cure to zespół rockowy gotycki, założony w Anglii w 1978 roku. To zespół referencyjny w historii kultury gotyckiej. Możemy zaklasyfikować The Cure do NewWave, rocka alternatywnego i post-punku. 


Wielu dawnych gotów, lub purystów ruchu, bardzo lubi The Cure. Obserwując członków zespołu na koncertach, możemy zauważyć, że oni również mają gotycki wygląd w całej czerni, co nie pozostawiło ich fanów obojętnymi. 

 

Ty też odkryj modę gotycką w całej jej okazałości!

W tym artykule na blogu zrozumiałeś wiele powodów, dla których gotycy noszą czerń. Dzięki temu następnym razem, gdy zobaczysz gotyka lub wybierzesz swoje gotyckie ubrania, będziesz doskonale wiedzieć, co oznacza noszenie tego koloru.

Czy to ze względu na symboliczną wartość, czy wpływy muzyczne i artystyczne, ciemny styl ubioru reprezentuje przede wszystkim stan ducha i przynależność do społeczności, więc jest to kolor całkowicie uzasadniony.

Przy okazji, jeśli czytasz ten temat, prawdopodobnie sam interesujesz się czarnymi gotyckimi ubraniami do swojej garderoby. Właśnie to oferujemy w naszym sklepie w pełni poświęconym światu gotyckiemu.Może Ci się również spodobać

Ostatnie artykuły